تمام نکات مهم در تشخیص مرغ سالم از فاسد

در صورتی که نیاز به خرید مرغی سالم دارید می توانید با بو کردن مرغ و مشاهده پوست و سطح آن از سالم یا ناسالم بودن آن آگاه شوید. همیشه گوشت مرغ از پرمصرف ترین مواد غذایی در ایران بوده و مصرف آن در بین افراد از مصرف سرانه جهانی هم بیشتر می باشد.

از بین غذاهایی که از مرغ درست می شود جوجه کباب از غذاهای سریع و پرطرفدار در بین افراد می باشد. تمام این مواردی که با گوشت مرغ درست می شود به شرطی خوب می باشد که مرغ سالم بوده و فاسد نشده باشد. ممکن است با نگاه کردن به ظاهر، پوست و تاریخ تولید گوشت مرغ بتوانید حدس هایی بزنید ولی ما در این مقاله مواردی را عنوان کردیم تا با دقت بیشتری مرغ خریداری شده را بررسی نمایید و از صحت آن در زمان استفاده مطمئن گردید.

می توانید مقاله مرتبط زیر را هم مطالعه نمایید:

آشنایی با همه خواص گوشت مرغ

مرغ سالم

مزایای خرید گوشت مرغ نسبت به گوشت گوسفند

بخش سینه مرغ دارای پروتئین بالا است و همچنین چربی آن به نسبت گوشت های گوسفند و گوساله پایین تر بوده و همچنین در بین ایرانیان خرید مرغ زنده به دلیل پایین بودن قیمت نسبت به گوسفند زنده و گوساله متقاضی بیشتری دارد و از مزیت دیگر آن این است که مرغ به دلیل داشتن بافت سبک خود زود آماده خوردن می شود.

انواع راه های تشخیص مرغ سالم از فاسد

بوی بد مرغ

گوشت مرغ سالم دارای بویی طبیعی بوده و اگر فاسد باشد بوی مشابه بوی گوگرد را می دهد. این بوی بد به دلیل جمع شدن باکتری های خطرناک بر روی پوست مرغ بوده و ممکن است به دلیل نگه داشتن مرغ در دمای بد باشد و همچنین دارای بسته بندی ضعیفی باشد.

بیشترین جاهایی که در مرغ فاسد ممکن است بو بدهد در بخش زیر شکم و بال ها می باشد و در صورتی که متوجه شدید که این بخش ها بوی گندیدن یا تعفن می دهند، از خریدن آن خودداری نمایید. حتماً از جای معتبر مرغ را خریداری نمایید زیرا مرغ فاسد باعث مسمومیت شما می شود.

تیره بودن رنگ گوشت مرغ

یکی دیگر از علائم مرغ فاسد علاوه بر بوی بد، تیره بودن یا رنگ پریدگی در گوشت می باشد. از نشانه های مرغی که سالم می باشد رنگ صورتی ران، سفتی و برجسته بودن سینه مرغ می باشد. اگر مشاهده کردید که بخش عضلات یا سینه مرغ تحلیل رفته است نشانه فاسد بودن مرغ یا ابتلای مرغ به بیماری های عفونی یا انگلی می باشد. رنگ تیره گوشت مرغ می تواند به دلیل نگهداری در دمای نامناسب باشد و در صورتی که از رنگ تیره به سبز تغییر کند نباید به هیچ عنوان مصرف نشود.

لیز یا لزج بودن مرغ

هر چه مقدار باکتری بیشتری بر روی لایه بیرونی مرغ پخش شده باشد می تواند باعث شود که سطح مرغ لیز یا همان لزج مانند باشد. مسلماً چنین مرغی که دارای عضلات درهم شکسته یا لزج می باشد، فاسد است.

له نبودن گوشت مرغ

دقت کنید که گوشت مرغ نباید ضربه ای خورده باشد و همچنین بدون سر، پا و پر باشد. حتماً به تاریخ تولید دقت نمایید زیرا زمانی غذای خوبی دارید که مرغ تازه باشد.

چروک بودن پوست مرغ

از راه ها و نشانه های سالم یا فاسد بودن گوشت مرغ دقت به پوست مرغ می باشد. درصورتی که پوست مرغ صاف، یکدست، بدون ورم و بدون خون مردگی باشد، گوشت مرغ سالم است و اگر متوجه چروک یا پارگی در پوست مرغ شدید می توانید مطمئن شوید که مرغ فاسد است. وجود لکه های سفید در روی پوست به دلیل یخ زدن آب زیر پوست مرغ می باشد که می توان مصرف آن را بدون مشکل دانست.

راه مشخص شدن مرغ منجمد بهداشتی سالم

ممکن است اکثر افراد مجبور به خرید مرغ منجمد باشند که دارای بسته بندی می باشد. شما با دانستن موارد زیر می توانید ویژگی مرغ سالم منجمد را بدانید.

  1. در صورتی که مرغ یخ زده را خریداری کردید بعد از رفع انجماد باید به حالت طبیعی خود برگردد و لیزی یا لزجی در آن نباشد.
  2. مرغ های یخ زده نباید لکه های سفید گچی یا خاکستری داشته باشند.
  3. وجود لکه های رنگی در مرغ منجمد می تواند به دلیل رشد قارچ و بیماری باشد پس از خرید آن اجتناب نمایید.
  4. وجود داشتن خونابه داخل بسته بندی مرغ یخ زده نشانه خوبی نمی باشد.
  5. مرغ منجمد باید در کیسه های پلاستیکی سالم باشد و دچار پارگی نباشد.
  6. بر روی بسته بندی تاریخ تولید، انقضا و همچنین مجوز سازمان دامپزشکی باشد.
  7. مرغ خام و منجمد دارای رنگ یکسانی می باشد ولی با این تفاوت که رنگ خاکستری آن کم رنگ و رو به زردی می باشد و تیرگی زیاد مرغ نشان دهنده فاسد بودن آن است.
  8. خرید گوشت مرغ منجمد حتماً باید از مراکز مجاز باشد.

مدت زمان ماندگاری سالم ماندن مرغ منجمد در یخچال

شما پس از خرید مرغ منجمد می توانید آن را در دمای منفی 18 درجه سانتی گراد و در داخل فریزر گذاشته و در طول یکسال از آن استفاده نمایید.

مرغ سالم
مرغ سالم

نتیجه گیری :

دلیل اینکه پرورش جوجه نسبت به بره پرورش بالایی دارد زمان کوتاه 40 الی 50 روزه رشد آن می باشد. سعی کنید مرغ سالم و تازه را از مراکزی تهیه کنید که بدانید غذای مناسبی به آن ها داده شود و از لحاظ مواد معدنی، انرژی، ویتامین و پروتئین ها تامین باشد. با خرید مرغ و خروس زنده سالم و بهداشتی است که شما می توانید طعم واقعی گوشت مرغ را احساس نمایید و از خوردن آن لذت ببرید. دقت کنید که با توجه به نکات گفته شده هرگز از گوشت مرغ مانده یا بدون مجوز مراکز بهداشت استفاده ننمایید زیرا علاوه بر طعم بد و خراب کردن وعده غذایی شما می تواند خطرات جبران ناپذیری بر روی سلامت شما بگذارد.

همشهریان عزیز تهرانی می توانند هر گونه خروس زنده یا سر بریده را جهت قربانی و دفع بلا و همچنین خیرات سفارش داده و در محل تحویل بگیرند. در داخل سایت، شماره تلفن های ثابت در مناطق مختلف شهر تهران نیز درج شده که شما عزیزان می توانید بر اساس محل زندگی خود با نزدیک ترین شماره تماس حاصل فرموده و سفارش دهید.

Rate this post

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *