خواص شیر الاغ

شاید تاکنون مطالب زیادی در مورد شیر الاغ و خواص آن شنیده باشید. جالب است بدانید شیر الاغ به دلیل خواص ضد باکتری که دارد گران قمیت ترین شیر در کشورهای اروپایی است. در ادامه شما را با برخی از مهمترین خواص شیر الاغ آشنا می کنیم.

دوره آبستنی الاغ ماده ۱۲ ماه است و پس از این زمان حجم پستان های آنها نهایتا به ۲٫۵ لیتر می رسد. الاغ ها میتوانند روزانه ۱ تا ۱٫۳ لیتر شیر تولید کنند و روند شیردهی آنها تا ۶ یا ۷ ماه پس از زایمان ادامه دارد.

شیر الاغ شباهت زیادی به شیر انسان دارد. میزان لاکتوز، پروتئین و ترکیب اسیدآمینه های تشکیل دهند این شیر شباهت زیادی به شیر انسان دارد.

چربی شیر الاغ از سایر شیرها کمتر است.

شیر الاغ حاوی پروتئین های لیزوزیم و لاکتوفرین بوده که خاصیت ضدمیکروبی دارند. این ترکیبات در شیر انسان نیز وجود دارند اما در شیر گاو و بز مشاهده نمی شوند. لیزوزیم موجود در شیر الاغ مقاومت بالایی در براربر پروتئاز و حرارت دارد و به همین دلیل در روده نیز همچنان خاصیت ضد میکروبی خود را حفظ میکند.

خواص شیر الاغ

شیر الاغ مانند شیر انسان حاوی فاکتورها و هورمون های تنظیم کننده رشد سلولی است که از مهمترین آنها میتوان به لپتین، تری یدو تیرونین، اسید های چربی امگا ۳ و …اشاره کرد که در تنظیم اشتها و متابولیسم بدن نقش حیاتی دارند.

در طب سنتی ایران شیر الاغ خواص دارویی زیادی داشته و مزاج آن سرد می باشد. از این شیر برای لاغری و کاهش وزن نیز میتوان استفاده کرد.

دیگر خواص شیر الاغ

  • حفظ انرژی و شادابی با نوشیدن روزانه شیر الاغ
  • قرقره کردن این شیر میتواند درد دندان را تسکین دهد.
  • با چکاندن یک یا دو قطره شیر الاغ در حفره های بینی میتوان خون دماغ را درمان کرد.
  • مطابق با آموزه های طب قدیم چکاندن این شیر در بینی میتواند به رفع بی خوابی کمک کند.
  • موثر در درمان اسهال و مسمومیت
  • درمان سوزش چشم بر اثر برق زدگی
  • و …

مضرات مصرف شیر الاغ

خوردن شیر الاغ برای افرادی که مزاجی سرد دارند به ویژه قبل از خواب به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا میتواند خطرات جدی برای سلامتی فرد به دنبال داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.