امروزه پروش دهندگان گوسفند در تمام جهان از مکمل های خوراکی استاندارد برای پروارکردن استفاده میکنند. وقتی علوفه مزرعه بیشتر شامل کاه با کیفیت پایین و علوفه خشک باشد، استفاده از مکمل های خوراکی برای تغذیه گوسفند مخصوصا گوسفندان آبستن و شیرده ضروری به نظر میرسد. استفاده از خوراکهای مکمل به دلیل داشتن مواد مغذی، موجب افزایش بهره وری میشود.

خوراکی های مکمل معمول که استفاده میشود بیشتر شامل آجرهای لیسیدنی ٬ دانه غلات (یولاف جو و گندم)، لوپن ٬ علوفه ٬ غلات ٬ علوفه مرتع و کاه غلات است که در اینجا به بررسی اثرات این مکمل ها بر دام میپردازیم.

بلوکهای لیسیدنی:

بلوک های لیسیدنی به دلیل دارا بودن اوره و مواد معدنی آمونیاک شکمبه ای مورد نیاز برای فعالیت جمعیت میکروبی مفید هستند. دام هایی که از بلوک لیسیدنی در طول هفته ۲ تا ۳ بار استفاده کنند کاهش وزن کمتری خواهند داشت. حمل این بوک های لیسیدنی آسان است اما قیمت زیادی دارند.

دانه های غلات:

رایج ترین مکمل های خوراکی در پرواربندی گوسفندان دانه های غلات است که نسبت به شبدر و بلوکهای لیسیدنی ارزانتر هستند. این دانه ها حاوی نشاسته هستند و باعث افزایش وزن میشوند. در هنگام شروع استفاده از آن برای گوسفندان پرواری، باید از میزان کم شروع کرد که گوسفندان دچار مسمومیت نشوند.

 

لوپن:

از نظر قیمت از دانه غلات گرانتر است اما به دلیل ارزش بالای این مکمل خوراکی، خرید آن از نظر اقتصادی به صرفه است. این دانه ها دارای مقدار کمی نشاسته است و به همین دلیل در صورت مصرف زیاد ایجاد مسمومیت نمیکند. لوپن علاوه بر نشاسته دارای پروتئین نیز است که ایجاد انرژی زیادی میکند. استفاده از لوپن برای گوسفندان پرواری باعث افزایش رشد پشم در آن ها میگردد.

کاه غنی شده:

جایگزین خوبی برای دانه های مکمل است و میتواند در میزان انبوه کشت شود. استفاده در مقدار زیاد برای دام نیز ضرری ندارد. مهمترین مزیت کاه غنی شده ارزان بودن آن است. همچنین به دلیل زیاد بودن مقدار کاه میتوان از کاه برداشت شده برای پاییز نیز انبار کرد.

آلکالاژ:

این اصطلاح به معنی افزودن سدیم هیدروکسید به کاه است که باعث آسانی هضم آن برای دام میشود. برای این کار دسته های کاه را بر روی هم انباشته و در سیلو قرار میدهند. آنگاه بر روی کاه مواد معدنی افزوده میگردد. این کاه نسبت به کاه ساده مغذی تر است و باعث افزایش وزن دام میگردد.

از میان مکمل های غذایی در پرواربندی دام، بهترین ماده دانه لوپن میباشد.اما استفاده از آن محدود است. زیرا کشاورزان و پرورش دهندگان گوسفند به دلیل قیمت های بالای دانه لوپن و هزینه حمل و نقل آن ترجیح می دهند از کاه استفاده کنند. اکثر پرورش دهندگان در مزارع خود جو کشت میدهند تا هزینه کمتری برای خرید مواد غذایی دام بپردازند.

5 دیدگاه در “خوراک های مکمل برای پرواربندی گوسفندان”

  1. سلام,مطالبی که بارگذاری شده خوبه فقط ر اهنمایی بفرمایید که ازکجا تهیه بشه,آیا باید از داروخانه دامپزشکی تهیه شود یا از مغازهایی که برا دام و طیور فروش دارند؟؟؟؟

  2. خواهشمند است در معرفی مکملهای و سایر اطلاعات مربوط به این سایت ( موارد مربوط به دام) از تصاویر و طرح های اجرا در ایران استفاده نمایید…با تشکر
    مجید سعید پور از اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.