امروزه پروش دهندگان گوسفند در تمام جهان از مکمل های خوراکی استاندارد برای پروارکردن استفاده میکنند. وقتی علوفه مزرعه بيشتر شامل كاه با كيفيت پايين و علوفه خشك باشد، استفاده از مکمل های خوراکی برای تغذیه گوسفند مخصوصا گوسفندان آبستن و شیرده ضروری به نظر میرسد. استفاده از خوراكهاي مكمل به دلیل داشتن مواد مغذي، موجب افزايش بهره وري میشود.

خوراکی های مکمل معمول که استفاده میشود بیشتر شامل آجرهاي ليسيدني ٬ دانه غلات (يولاف جو و گندم)، لوپن ٬ علوفه ٬ غلات ٬ علوفه مرتع و كاه غلات است که در اینجا به بررسی اثرات این مکمل ها بر دام میپردازیم.

بلوکهای لیسیدنی:

بلوک های لیسیدنی به دلیل دارا بودن اوره و مواد معدنی آمونیاک شکمبه ای مورد نیاز برای فعالیت جمعیت میکروبی مفید هستند. دام هایی که از بلوک لیسیدنی در طول هفته 2 تا 3 بار استفاده کنند کاهش وزن کمتری خواهند داشت. حمل این بوک های لیسیدنی آسان است اما قیمت زیادی دارند.

دانه های غلات:

رایج ترین مکمل های خوراکی در پرواربندی گوسفندان دانه های غلات است که نسبت به شبدر و بلوکهای لیسیدنی ارزانتر هستند. این دانه ها حاوی نشاسته هستند و باعث افزایش وزن میشوند. در هنگام شروع استفاده از آن برای گوسفندان پرواری، باید از میزان کم شروع کرد که گوسفندان دچار مسمومیت نشوند.

 

لوپن:

از نظر قیمت از دانه غلات گرانتر است اما به دلیل ارزش بالای این مکمل خوراکی، خرید آن از نظر اقتصادی به صرفه است. این دانه ها دارای مقدار کمی نشاسته است و به همین دلیل در صورت مصرف زیاد ایجاد مسمومیت نمیکند. لوپن علاوه بر نشاسته دارای پروتئین نیز است که ایجاد انرژی زیادی میکند. استفاده از لوپن برای گوسفندان پرواری باعث افزایش رشد پشم در آن ها میگردد.

کاه غنی شده:

جایگزین خوبی برای دانه های مکمل است و میتواند در میزان انبوه کشت شود. استفاده در مقدار زیاد برای دام نیز ضرری ندارد. مهمترین مزیت کاه غنی شده ارزان بودن آن است. همچنین به دلیل زیاد بودن مقدار کاه میتوان از کاه برداشت شده برای پاییز نیز انبار کرد.

آلکالاژ:

این اصطلاح به معنی افزودن سدیم هیدروکسید به کاه است که باعث آسانی هضم آن برای دام میشود. برای این کار دسته های کاه را بر روی هم انباشته و در سیلو قرار میدهند. آنگاه بر روی کاه مواد معدنی افزوده میگردد. این کاه نسبت به کاه ساده مغذی تر است و باعث افزایش وزن دام میگردد.

از میان مکمل های غذایی در پرواربندی دام، بهترین ماده دانه لوپن میباشد.اما استفاده از آن محدود است. زیرا کشاورزان و پرورش دهندگان گوسفند به دلیل قیمت های بالای دانه لوپن و هزینه حمل و نقل آن ترجیح می دهند از کاه استفاده کنند. اکثر پرورش دهندگان در مزارع خود جو کشت میدهند تا هزینه کمتری برای خرید مواد غذایی دام بپردازند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه در “خوراک های مکمل برای پرواربندی گوسفندان”

  1. خواهشمند است در معرفی مکملهای و سایر اطلاعات مربوط به این سایت ( موارد مربوط به دام) از تصاویر و طرح های اجرا در ایران استفاده نمایید…با تشکر
    مجید سعید پور از اهواز

  2. بلاخره متوجه نشدم چ غذایی بهتره و بصرفه تر متوجه نشدم ببخشید ولی فک کنم مطالب خوبیه باید دوباره بخونم