درمان سرفه گوسفندان

علت و درمان سرفه گوسفندان

پرورش گوسفندان شاید به ظاهر راحت و آسان باشد اما اطلاع نداشتن از بیماری گوسفندان ممکن است باعث مرگ و میر دام و حتی انتقال بیماری به انسان شود. بیماری های شایع گوسفندان شامل آبسه پا، آناپلاسموز، آرتریت است که برای درمان آن داروی مخصوص دارند سرفه گوسفندان به دلیل نوعی انگل از مگس است که با خوراندن دارو می توان باعث درمان سرفه گوسفندان شد.

هر بیماری علائم و نشانه های خاص خود دارد مثلا بیماری اکتیما یا اورف گوسفندان با وجود زخم های دهان یا آبسه پا با عفونت ناحیه پا گوسفندان همراه می شود. اما سرفه گوسفندان می تواند عامل یک نوع بیماری به نام میازیس باشد که در انسان به میاز معروف است و از طریق مگس استروس اویس در قسمت سینوسی بینی گوسفند انتقال داده می شود. برای درمان سرفه گوسفندان باید مانع راه های پیشگیری را انجام دهید و به آن داروی سرفه دهید.

داروی سرفه گوسفندان

سرفه گوسفندان می تواند سرماخوردگی باشد که برای درمان سرماخوردگی گوسفندان می توان به آن داروهایی مثل لیلیور و تراماسین خوراند.

علت سرفه گوسفندان چیست؟

علاوه بر سرماخوردگی می تواند بیماری انگل مگس گوسفند یا همان بیماری میازیس باعث سرفه در بین گوسفندان شود که با پوشاندن سطح زخم به روغن پارافین و جمع آوری لاروها ها می توان باعث درمان سرفه گوسفندان شد.

بیماری میازیس گوسفندان

به علت نوعی انگل مگس گوسفندی  به نام استروس اویس شناخته می شود . در قسمت سیسنوس بینی گوسفند اقدام به تخمک گذاری می کند. این مگس لارو خودش را در زخم های سطحی ، دهان ، گوش ، بینی و چشم انسان یا حیوان رها می سازد.

بیماری میازیس گوسفندان در انسان به بیماری میاز نامیده می شود که علائم آن در گلو و چشم انسان مشاهده می شود.

علائم بیماری میاز انسان

 • التهاب و آماس ملتحمه
 • آبریزش و خارش چشم باشد
 • و در عین حال اشکال تنفسی، سوزش، سرفه های ممتد و آبریزش بینی می تواند علائم میاز گلو باشد.

راه های پیشگیری میاز

 • استفاده از ماسک
 • فاصله گرفتن از گوسفندان و بز در فصل گرما
 • پوشاندن و ضد عفونی کردن زخم های طبیعی دام
 • استفاده از عینک

راه های درمان میاز

 • محل آلودگی را با لایه ای از روغن های نفتی مثل پارافین بپوشانید.سپس لاروها را از محل زخم خارج سازید.
 • در میاز گلو خوردن روغن ولرم توصیه می شود.
 • روغن باعث تحریک لاروها و رها شدن آنها از مخاط گلو می شود.
 • در صورت میاز در چشم حتما به پزشک مراجعه شود تا لاروها را از چشم خارج سازد.
خلاصه مقاله
درمان سرفه گوسفندان
نام مقاله
درمان سرفه گوسفندان
خلاصه متن
بیماری های شایع گوسفندان شامل آبسه پا، آناپلاسموز، آرتریت است . سرفه گوسفندان به دلیل نوعی انگل از مگس است که با خوراندن دارو می توان باعث درمان سرفه گوسفندان شد.
نویسنده

49 دیدگاه در “درمان سرفه گوسفندان”

 1. سلام خسته نباشیدمن چهارتا از کوسفندام سرفه خشک میکنن ویکش بدجورسرفه میکنه جوری که سرفه میکنه انگار بالامیاره بردم پیش دامپزشکی بهترین داروهاخارجی داده ولی خوب نشدن فقط یکش ..بدبختی من وام برداشتم از پارسال دیگه انقدر تلفات دادم ازگوسفند خسته شدم اگه میتوند بگین دردشون چین خیلیاشونم اب ریزش بینی دارن بجز اونای که سرفه میکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.