مراقبت های لازم برای گوساله های تازه متولد شده

آغوز:

در روز اول تولد گوساله باید حتما به آن آغوز خورانده شود و برای این کار می توان آغوز را در سطل ریخت و سپس به گوساله داد. آغوز داده شده به گوسفند باید به طور روزانه ادامه پیدا کند و میزان آغوز حداقل باید به اندازه ۱۰ درصد وزن خود گوساله باشد.

برای مثال یک گوساله اگر ۴۰ کیلوگرم وزن داشته باشد باید به آن روزانه ۴ کیلوگرم آغوز و در سه نوبت داده شود. آغوز حاوی مواد بسیار مهمی چون ایمنو گلوبولین ها است. این ماده که از ترکیبات آلی محسوب می شود برای افزایش قدرت سیستم ایمنی گوساله بسیار ضروری است.

گوساله ها در آغاز تولد ممکن است قادر به مکیدن پستان های مادر نباشند و به همین دلیل دامدار باید آغوز را در سطلی کاملا تمیز و مناسب دوشیده و به گوساله بخوراند. برای این کار فرد باید پوزه گوساله را به آرامی گرفته و به درون سطل شیر ببرد سپس با یک انگشت خود دهان گوساله را باز کند تا شروع به خوردن شیر نماید.

گوساله ابتدا انگشت فرد را می مکد و سپس باید انگشت را از دهان گوساله خارج کرده تا شروع به خوردن آغوز نماید. پس از اینکه به گوساله ها آغوز خورانده شد باید آن ها را به آغل های مخصوص خودشان برد. آغل گوساله ها باید روزانه تمیز و تعویض شود.

معمولا جایگاه نگه داری گوساله  تازه متولد شده را از سیمان می سازند. هر گوساله جایگاه خود را دارد و امکان ارتباط بین گوساله ها نباید وجود داشته باشد.

در روز سوم یا چهارم گوساله قادر به خوردن شیر مادر خواهد بود.

مراقبت های لازم برای گوساله های تازه متولد شده

بهداشت گوساله تازه متولد شده:

هنگام تولید گوساله باید سریعا ترشحات مخاطی موجود در دهان دهان و بینی گوساله را خارج کرد. گاه پیش می آید گوساله هنگام تولد نمی تواند نفس بکشد و در این حالت برای پیشگیری از خفگی باید سریعا به گوساله شک تنفسی وارد شود و بهتر است مقداری آب ولرم روی بدن گوساله پاشیده شود.

گاوها نیز مانند پستانداران دیگر نوزاد متولد شده خود را لیس می زنند که این کار به خشک شدن گوساله کمک می کند. اما گاهی گاو این کار را نمی کند و دامدار در چنین حالتی باید گوساله را یک پارچه تمیز خشک نماید.

مراقبت های لازم برای گوساله های تازه متولد شده

نکات مهم در مراقبت از گوساله های تازه متولد شده:

 • باید پیش از تولد گوساله ها جایگاه هایی انفرادی برای آن ها ساخته شود که معمولا با سیمان ساخته می شوند. این جایگاه ها باید هر روزه تمیز و ضد عفونی شوند.
 • بستر این جایگاه ها را می توان با کاه و کلش خشک پر کرد.
 • جایگاه های انفرادی گوساله ها باید دمایی در حد ۱۵تا ۱۸ در جه سانتی گراد داشته باشد و در برابر باد و باران مقاومت بالایی داشته باشد.
 • پس از تولد گوساله ها و بریدن بند ناف باید بخش ناف گوساله را با مواد ضدعفونی همچون اسپری های آنتی بیوتیک دار (اکسی تتراسایکلین و یا کلرامفنیکل) آغشته کرد تا باکتری و دیگر میکروب ها در این بخش رشد نکنند.

عدم رسیدگی به این مساله ممکن است باعث بروز عفونت در ناف گوساله شود و یا گوساله دچار عارضه فتق نافی شود.

مراقبت های لازم برای گوساله های تازه متولد شده

 • گوساله های آبستن در ماه آخر آبستنی باید بهتر تغذیه شوند تا جنین در هنگام تولد مشکل سو تغذیه نداشته باشد. باید به گاوهای آبستن مکمل های غذایی ویتامینه و معدنی داده شود. علاوه بر این مکمل ها دادن AD3E به گاوها نیز توصیه می شود.

بهتر است ۲۰ میلی لیتر از این قطره یک بار در ماه هفتم آبستنی و بار دیگر یک هفته پیش از زایمان به گاو باردار داده شود.

 • سطل های حاوی شیر که برای شیر خوردن گوساله ها استفاده می شود باید در جایی بلندتر از سر گوساله ها قرار گیرد. این سطل ها باید کاملا تمیز بوده و شیر موجود در آن باید دمایی در حد ۳۸درجه سانتی گراد داشته باشد زیرا دمای شیر مادر نیز همین اندازه است.
 • گوساله ها باید در طول روز سه نوبت شیر داده شود و میزان این شیر بستگی به نژاد و درشتی گوساله دارد.

 

20 دیدگاه در “مراقبت های لازم برای گوساله های تازه متولد شده”

  1. سلام اذر خب کم کم زیاد میشه یهو نمیشه که شیرش زیاد اگ زه اولشه ک شیرش کمتره و کم کم غذاش بهتر باشه بیشتر میشه و زه دوم سوم هم باشه بازم کم کم بیشتر میشه غذا بهتر و سر موقع باشه کم کم زیاد میشه صبر کن دوماه یماه یهو زیاد نمیشه

 1. سلام، گوساله تازه بدنیا اومده خب زیاد شیر نمیخوره چون کوچیکه معده شکمش کوچکه یبار بخوره دیگ نمیخوره تا چندساعت شایدم تا روز بعد سخت نگیرین بهش بزارین خودش کار خودشو بکنه
  روز تولد گوساله به شیر گاو میگن اغوز ینی روزی ک گوساله بدنیا اومد تو پستان گاو اغوز هست شیر نیست اونو بخوره گوساله سالم سرحال میشه ماده مقوی هست خیلی خوبه ادمم هم بخوره خوبه روز اول اغوز صددرصد روز دوم هفتاد درصد میشه بعد س جهار روز دیگ ازبین میره و میشه شیر خالص

 2. سلام گوساله من ۱ روز هستش که به دنیا اومده از قسمت مچ پاهای جلو زیاد گیرایی نداره و به خوبی نمیتونه روی خودش وایسته

 3. واقعیتش گوساله به دتیا اومد دو روزست ولی منتها زیاد میخوابد همینکه از مادرش جدا کردین واسه شیر خوردن جنبو جوش ندارد مستقیم میخوابد علایم بیماری نیس که؟؟

 4. سلام علت شیر نخوردن گوساله یک روزه چیست ساعات اول درجای سرد بوده و بعد جای گرم منتقل کردیم وبه زور شیر میدهیم موقع شیر دادن میلرزد

 5. سلام گوساله ما ۱ روزه متولد شده و دکتر گفته ۹۰ درصد احتمال داره بمیره شانس داشته باشین زنده هس گوساله اصلا شیر نمیمکه ما خودمون میریزیم تو گلوش اب هم بهش میدیم بنظرتون دیگع بهش چی بدیم و چ پیشنهادی دارین

  1. بهترین مورد آغوز هست. اگرم خودتون ندارید میتونید از دامدارهایی که آغوز منحمد دارن استفاده کنید

 6. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید .اگر علاقه دارید در نتایج جست و جو بهتر دیده شوید حتما به وبسایت ما سر بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.