مروری بر تشخیص آبستنی ، زایمان و مرحله ی پس از زایمان در گوسفند

دام داران روش های زیادی را برای تشخیص دادن بارداری گوسفندان انجام می دهند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش های جدید به وجود آمده که سبب تشخیص راحت تر و دقیق تر این امر شده است. از جمله ی این روش های جدید،

سونوگرافی:

سونوگرافی می باشد که تشخیص راحت تری را به همراه دارد. هم چنین آبستنی و زمان آبستنی گوسفندان هم دارای زمان مشخص می باشد و طبق روش ها و نشانه هایی قابل تشخیص می باشد. از جمله روش ها و نشانه های تشخیص آبستنی گوسفند می توان به عدم فحلی مجدد گوسفند، استفاده از روش teasing و استفاده از قوچ های وازکتومی شده، بیوپسی جدار واژن در روز ۴۰ آبستنی، اندازه گیری برخی هورمون ها مانند پروژسترون در روز ۲۰ پس از آبستنی، رادیوگرافی و معاینات دستی از طریق دستگاهی به نام رکتوم اشاره کرد.

 

زایمان گوسفندان

اصولاً زایمان در گوسفندان به سه مرحله تقسیم می شود. در مرحله ی دوم زایمان بره متولد شده و از رحم مادر خارج می شود و در مرحله ی سوم از زایمان باقی مانده های پرده های جنینی و نیز خون و جفت از رحم مادر خارج می شود. پس از زایمان رحم مادر باید برای دوره ی آبستنی مجدد آماده گردد که این اعمال جزو دوره ی بعد از زایمان قرار می گیرد.

 

البته دارو ها و قرص های کاشتنی وجود دارد که می تواند به گوسفندان فصل های جفت گیری را القا کند و از این طریق تولید مثل در فصلی خارج از فصل رایج تولید مثل گوسفندان انجام می گیرد.

مروری بر تشخیص آبستنی ، زایمان و مرحله ی پس از زایمان در گوسفند
مروری بر تشخیص آبستنی ، زایمان و مرحله ی پس از زایمان در گوسفند
مروری بر تشخیص آبستنی ، زایمان و مرحله ی پس از زایمان در گوسفند

اکثر گوسفندان به طور طبیعی دارای تولید مثل فصلی هستند و دوره ی آبستنی مجدد پس از زایمان خود را تا فصل تولید مثل خود به تعویق می اندازند. البته دارو ها و قرص های کاشتنی وجود دارد که می تواند به گوسفندان فصل های جفت گیری را القا کند و از این طریق تولید مثل در فصلی خارج از فصل رایج تولید مثل گوسفندان انجام می گیرد.
در هنگام زایمان گوسفندان فرج گوسفندان شل شده و سرویکس باز می شود و از این طریق انواع باکتری ها به داخل رحم انتقال پیدا می کند. پس از زایمان خوده بدن گوسفند اقدام به ترشح و وارد کردن موادی به درون رحم می کند که باکتری ها و میکروب های وارد شده را از بین برده و فضای رحم را مجددآ استریل می کند.
مرکز خرید و فروش دام زنده در تهران اقدام به فروش بره ها سالم و چند روزه با توجه به قیمت روز گوساله ی زنده و نیز وزن گوسفند زنده می کند. با استفاده از این مرکز آنلاین خرید و فروش گوسفند و گوساله و بره دیگر برای خرید گوسفند مورد نیاز خود نیاز به مراجعه به مراکز عرضه ی دام شهری نخواهید داشت.

6 دیدگاه در “مروری بر تشخیص آبستنی ، زایمان و مرحله ی پس از زایمان در گوسفند”

  1. با سلام و تشکر از اطلاعات خوبتان میخواستم بدونم اگه من در حومه شیراز بخوام گوسفند پرورش بدهم آیا جواب میده و اگه جواب میده چطوری استارت بزنم تا با کمترین هزینه بتوانم این کار را راه اندازی کنم

  2. سلام تشکر از اطلاعات خوبتون من تعداد۲۰عدد برهدمیخواستم برای پروار کردن خریداری کنم از کجا باید بخرم لطفا راهنمایی بکنید ۰۹۰۳۴۵۷۵۰۴۰

    1. با سلام، با شماره های اعلام شده در صفحه تماس با ما برای خرید گوسفند در ارتباط باشید

  3. با سلام اولین واحد تولید و پرورش گوسفندان نژاد اروپایی در استان قم زیر نظر جهاد کشاورزی راه اندازی گردید ادرس کانال تلگرامی ما:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.