بز

بز

سالیانه تمامی مردم برای تامین مقدار پروتیین بدن نیاز به گوشت قرمز دارند. پرورش گوسفند و بز و گاو بهترین منبع برای بدست آوردن گوشت قرمز و تامین گوشت مورد نیاز بدن است. در ایران بیشترین سود پرورابندی متعلق به پرورش گوسفند است اما به دلیل راحت بودن و کم خرج بودن بز این حیوان گزینه مناسبی برای پرورش در تمامی شهرهای ایران و جهان است. بز جزو حیوانات اهلی است که اولین بار ده هزار سال پیش از میلاد در ایران اهلی شده است و به طور کلی نسبت به گوسفند طبقه بندی و دسته بندی کمتری دارد اما به طور کلی به چهار دسته گوشتی، پوستی، شیری و کرکی تقسیم می شود.

بچه بز را بزغاله می نامند و بزغاله شیر مست یا همان بزغاله کمتر از شش ماهه را کهره می نامند.

تفاوت بین گوسفند و بز

گوسفند جزو دسته سم داران است در حالی که بز دسته زوج سمان است. به طور کلی خیلی ها شاید آنچنان تفاوتی بین بز و گوسفند مشاهده نکنند اما نه تنها از لحاظ پرورش بلکه از لحاظ نوع تغذیه هم متفاوت هستند.

 1. انواع نژاد گوسفندان به گوشتی، چند قلوزا و پشمی تقسیم می شوند در حالی که بزها به طور کلی گوشتی، شیری، پوستی و کرکی تقسیم میشوند.
 2. گوسفند پشم دارد در حالی که بز پوست دارد.
 3. گوسفند دارای دم کوتاه است که به آن دنبه می گویند اما بز دارای دمی بلند است
 4. تنها گوسفند نر یعنی قوچ ها دارای شاخ هستند در صورتی که اکثر بز ها شاخ دارند.
 5. لب بالایی گوسفند و بز دارای یک شکاف است.
 6. بز ریش دارد اما گوسفند ندارد.
 7. گوسفند پشم دارد که نحوه چیدن پشم هم متفاوت است و برای ریسندگی از آن استفاده می شود در صورتی که بز پوست دارد
 8. از لحاظ گوشتی هم بین این دو حیوان اهلی تفاوت های زیادی است به طوری که گوشت گوسفند مرغوب تر است و از این جهت قیمت گوسفند بیشتر است.
 9. البته مسلما بین گوشت و شیر آنها هم تفاوت هایی وجود دارد به طوری که شیر گوسفند دارای چربی و پروتیین بالایی نسبت به شیر بز و گاو است و اما شیر بز بهترین جایگزین شیر مادر است.

تفاوت گوسفند و بز

مشهورترین نژادهای بز در جهان

به طور کلی بهترین نژاد بزهای جهان که جزو بزهای شیری است متعلق به بزهای نژاد آلپاین و سانن است که بیشترین شیردهی را دارند.

بز سانن

بهترین نژاد بز شیری را بز سانن تشکیل می دهد که خاستگاه اصلی آن سویسس است و در روز بالغ بر ۳٫۸ لیتر شیر می دهد. این نژاد بز علاوه بر شیردهی توان بدنی بالایی دارد و در برابر انواع بیماری ها مقاوم است.

 1. نژاد بز سانن دارای بدنی سفید و گاها قهوه ای با لکه ها یا نقاطی سیاه بر روی گوش، بینی و پستان ها است
 2. بزهای نژاد سانن فاقد شاخ بوده و گوش هایی رو به بالا دارند.
 3. این نژاد دارای پاهایی کوچک، پستان هایی بزرگ و پرشیر، گردنی دراز و بدنی پوشیده از موهای ریز است.
 4. بزهای سانن سالانه آبستن می شوند و گاها دوقلوزا هستند.

بز سانن

بز آلپاین

به طور کلی بز سانن و بز آلپاین بیشترین میزان شیردهی در سال را دارند به طوری که بز سانن ۳٫۸ لیتر در روز و بز آلپاین تقریبا ۴ الی ۵ لیتر در روز شیر می دهد. این میزان شیردهی طوری است که در طول روز دو الی سه بار امکان دوشیدن شیر وجود دارد. بز آلپاین با اینکه خاستگاه اصلی آنها فرانسه است اما امروزه به بزهای آلپاین آمریکایی، آلپاین فرانسوی، آلپاین انگلیسی، آلپاین سوئیسی، آلپاین صخره ای تقسیم شده است.

 1. رنگ بز آلپاین قهوه ای، خاکستری تیره و یا ابلق می باشد.
 2. نگهداری و پرورش بز آلپاین بسیار آسان و کم هزینه است بوده و به شرایط خاصی نیاز ندارد.
 3. بز نژاد آلپاین برای پرورش سیستم بسته صنعتی، بسیار مناسب است و از نظر تجاری سودآوری بالایی دارد.

بز آلپاین

بز نژاد آنقولونوبیان (Anglo-Nubian)

این نژاد دارای جثه ای بزرگ با بدنی عضلانی است که حاصل تلاقى بزهاى انگلیسى با نژادهاى بز زارئیبى مصر و جامانپارى هندوستان است. این نژاد بهترین نژاد گوشتی در جهان است که بزهای ماده، وزنی در حدود ۷۰ کیلوگرم و بزهای نر این نژاد، وزنی در حدود ۱۰۰ کیلوگرم دارند.

 

نژاد بز آنقورا (Angora)

نژاد بز آنقورا یک نژاد شیری با جثه ای کوچک است. این نژاد معمولا سفید رنگ و گاها سیاه یه قهوه‌اى تیره می باشد. این نژاد بز در اصل خاستگاه اصلی آن ترکیه است اما در کشورهای آمریکا، افریقای جنوبی، آرژانتین، استرالیا و نیوزلند هم پرورش داده می شوند.

 1. موهای بلندی تمامی بدن این بزها را می پوشاند. این موهای بلند، ۲٫۵ سانتی متر رشد ماهیانه دارند.
 2. وزن بز ماده این نژاد، حدودا ۴۵-۵۰ کیلوگرم و وزن بز نر ۶۰-۶۵ کیلوگرم است.
 3. این نژاد بسیار شبیه به گوسفند است و از تلاقی آن با نژادهای دیگر می توان بزغاله هایی گوشتی به دست آورد.

بز نژاد باربارى (The Barbari)

اگر قصد خرید و پرورش بزهای چند قلوزا دارید نژاد بارباری یکی از بهترین نژاد بزهای شیری در جهان است که روزانه حدودا ۷/۱-۶/۱ کیلوگرم شیردهی دارد. نکته جالب تر اینکه سه بار در سال زایش دارند و درصد دوقلوزایی و چندقلوزایی بالایی در این نژاد بز هندی و پاکستانی وجود دارد.

بز نژاد بوئر

بهترین نژاد بزهای گوشتی در جهان را بز بوئر شامل می شود. پس اگر قصد خرید و پرورش بزهای گوشتی دارید بهترین گزینه بز بوئر است.

بز نژاد گلدن گرنزى (Golden Guernesy)

نژاد شیری است. رنگ بدن این نژاد قهوه‌اى یا قرمز بوده و موهایی بلند می باشد. موهای بلند این بزها گاهی حتی پاهای آن ها را نیز می پوشاند.

بز نژاد باگوت (Bagot)

نژاد شیری است و بخش سر و شانه بز باگوت، سیاه رنگ و بقیه بدنش سفید رنگ است. این نژاد موهایی بلند و زبر دارد. طول شاه های بز نر این نژاد گاهی به یک متر نیز می رسد.

بز نژاد باگوت

بز نژاد کشمیرى (Cashmere Goat)

بهترین نژاد بزهای کرکی، بز کشمیر نام دارد که بیشتر در بخش هایی از کشورهای ایران، روسیه، مغولستان، کشورهای هیمالیا مانند چین و افغانستان پرورش داده می شود.

بز نژاد کشمیرى

بز نژاد پاکستانی

 1. بزهای گلابی پاتری یکی از مشهورترین انواع نژادهای بز پاکستانی هستند.
 2. گلابی پاتری یکی از بهترین نژادهای بز برای پرورش دو منظوره است. این بزها تولید شیر و گوشت بسیار خوبی دارند و به همین دلیل برای پرورش در سطح وسیع بسیار مناسبند.
 3. این بزهای شیری در طی دوره شیردهی ۱۳۰ روزه تقریبا ۲۹۰ لیتر شیر تولید می کنند که بسیار قابل توجه است. درصد دو قلو  و سه قلوزایی در بزهای بیتال بسیار بالا و حدودا ۵۰ درصد است.

بز نژاد پاکستانی

انواع نژاد بز ایرانی

ده هزار سال پیش از میلاد در ایران بز اهلی شده است و به طور ژنتیکی دسته بندی وجود ندارد اما به طور کلی بزهای ایرانی شامل موارد زیر هستند.

 1. نژادهای بز به ۴ دسته کلی گوشتی، شیری، پوستی و کرکی طبقه بندی می شوند.
 2. نژادهای شیری شامل سانن، آلپاین و نوبیان می شوند.
 3. نژادهای گوشتی نیز شامل نژادهای بوئر، کایکو، مایتونی، اسپانیایی و پیگمی می باشد.
 4. نژادهای پوستی نیز به نژاد سیاه بنگال گفته می شود.
 5. اما نژادهای کرکی به دو بخش یک پوششی (آنقوره و مرغز) و دو پوششی (کشمیر، نیقوره، پیقوره و رائین) تقسیم بندی می شود.

تغذیه مناسب برای پرورش انواع نژاد بز

به طور کلی پرورش بز نسبت به پرورش گوسفند راحت تر است اما اگر به خوبی به تغذیه آنها نرسید امکان سوددهی برای شما کم خواهد شد. به طور کلی خرید بزغاله و پرورش آن خیلی بصرفه تر از پرورش بز پیر است. در عین حال بهتر است بهترین نژاد بزهای شیری را انتخاب کنید و با فروش شیر آن سود زیادی کسب کنید.

 1. بزهای شیری نسبت به دیگر بزها نیازهای تغذیه ای بیشتری دارند و لذا به خوراک بیشتر و با کیفیت تری احتیاج دارند.
 2. بز سانن یا آلپاین شیرده هر روز باید به اندازه ۵ درصد وزن بدن خوراک و مواد غذایی دریافت کند. مثلا یک بز ماده سانن شیرده که حدودا باید وزنش ۶۰ کیلوگرم باشد روزانه به ۳ کیلوگرم خوراک و علوفه باکیفیت نیاز دارد.
 3. علوفه مهمترین منبع تغذیه ای در جیره بزهای شیرده است.
 4. علوفه مناسب برای بزهای شیرده علوفه های سیلویی مثل سیلوی ذرت می باشد.
 5. کنسانتره حدودا ۴۰ درصد خوراک بزها را شامل می شود. کنسانتره مناسب بزهای شیری اغلب به صورت پالت (حبه شده) یا به صورت معمولی است.

 پیشگیری از بروز بیمارهای انگلی در بزها

رایج ترین انگل ها در میان گله های بز در کشور ایران کنه ها هستند. این انگلها آسیب ها و ناراحتی های زیادی برای دام ایجاد می کنند. کنه ها از دو نظر موجب آسیب رسانی به بزها و خسارات مادی ناشی از آن می شوند:

 1. مکیدن خون دام
 2. انتقال بیماری های مختلف پیروپلاسموز و بابزیوز

روشهای مختلفی برای مبارزه و پیشگیری از انگل های خارجی وجود دارد مانند حمام و تجهیرات دیگر که باید انجام دهید.

قیمت روز بز زنده

اگر قصد خرید بز زنده به صورت آنلاین را دارید، گروه گوسفند زنده به صورت شبانه روزی و در هر کجای تهران آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. گروه گوسفند زنده، بزهای زنده از نژادهای مختلف را به فروش می رساند. جهت سفارش می توانید با شماره تلفن ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹ تماس بگیرید.

به اطلاع می رساند امروز مورخ ۰۱/۱۲/۱۳۹۶ قیمت هر کیلوگرم گوشت بز زنده در گروه گوسفند زنده ۱۴۰۰۰۰ ریال است. همچنین قیمت هر کیلوگرم گوشت بزغاله زنده نیز ۱۷۰۰۰۰ریال می باشد. تنها با یک تماس با ما، دام مورد نظرتان با کمترین هزینه به محل مورد نظر شما ارسال میشود.

 

 

خلاصه مقاله
بز
نام مقاله
بز
خلاصه متن
در ایران بیشترین سود پرورابندی متعلق به پرورش گوسفند است اما به دلیل راحتی و کم خرج بودن بز این حیوان گزینه مناسبی برای پرورش در تمامی شهرهای ایران و جهان است.
نویسنده

یک دیدگاه در “بز”

 1. سلام ضمن عرض خسته نباشید امیدوارم بااطلاع رسانی ازطریق رسانه گروهی وصدا واموزش جامع به عشایرزحمت کش باشید درپناه حق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.