روش صحیح ذبح گوسفند

روش صحیح ذبح گوسفند
زمان مطالعه: 3 دقیقه

برای ذبح گوسفند زنده به روش اسلامی حلقوم، مِرى و دو شاهرگ (در دو طرف حلقوم) باید کاملا و به ترتیب بریده شوند اما تا خروج کامل روح از بدن و جان داشتن گوسفند نباید سر را از بدن جدا کرد. فرد ذبح کننده باید مسلمان بوده و موقع ذبح نیت کند و با نام خدا ذبح را آغاز کند. سپس با استفاده از وسیله تیزی از جنس آهن مانند چاقو عمل ذبح را انجام دهد.

روش صحیح ذبح گوسفند

هنگام  ذبح، بدن گوسفند باید به سمت قبله باشد و پس از جان دادن کامل قربانی، سر به طور کامل از بدن جدا شود. (آداب ذبح در فقه اسلامی)

شرایط ذبح گوسفند

فرد ذبح کننده باید مسلمان و دوست دار اهل بیت پیامبر(ص) باشد. در صورتی که شئ تیز آهنی در دسترس نبود و چاره ای جز ذبح نبود می توان از وسیله تیز دیگر مانند شیشه و سنگ تیز استفاده کرد که بتواند چهار رگ گردن ‌را جدا کند. هنگام ذبح شخص باید حیوان را رو به قبله کرده و در صورتی که عمدا اینکار را انجام ندهد گوشت حیوان حرام مى‌شود. اما در صورتی که غیرعمدی این اشتباه صورت گیرد مانعی ندارد و گوشت حیوان حلال است.

هنگام ذبح پیش از سر بریدن باید نیت کرده و کارد را بر گلوی قربانی گذاشت. سپس با نام خدا سر بریدن انجام شود و گفتن بسم الله کافی می باشد. در صورتی که شخص عمدا بسم الله نگوید گوشت حیوان حرام مى‌شود. اما در صورتی که غیرعمدی بسم الله نگوید و یا فراموش کند مانعی ندارد و گوشت حیوان حلال است.

پس از ذبح حیوان نباید حرکت کند و تا جان دادن کامل نباید سر را از تن جدا کرد و پس از بریدن سر باید به اندازه معمول خون از بدن قربانی بیرون آید.

چگونگی ذبح گوسفند

باید به هنگام ذبح از پایین برآمدگى زیر گلو حلقوم، مِرى و دو شاهرگ (در دو طرف حلقوم) به طور کامل بریده شده و صرفا شکافتن آن ها کافی نیست. بریدن این چهار قسمت باید پشت سر هم باشد. در واقع بین بریدن آن ها نباید تاخیر بیفتد. باید پس از جان دادن کامل سر را جدا کرد اما در صورتی که سر جدا شود اما حیوان نمرده باشد گوشت آن حرام نمی شود. پیش از جان دادن کامل نباید پوست حیوان را جدا کرد. همچنین تا پیش از خروج کامل روح از بدن، مغز حرام در قسمت تیره پشت گوسفند را نباید جدا کرد.

مستحبات ذبح گوسفند

هنگام ذبح مستحب است دو دست و یک پاى گوسفند بسته شده و یک پایش باز گذاشته شود. پیش از ذبح آب به گوسفند داده شود. هر چه سریعتر سر حیوان بریده شود بهتر است تا کمتر اذیت شود و در جایی ذبح صورت گیرد که گوسفند دیگری، ذبح را نبیند. بهتر است ذبح را شب یا پیش از ظهر روز جمعه انجام ندهند.

موارد مستحب در زمان سر بریدن گوسفند

 • دست و پاهای گوسفند را ببندید.
 • فردی که این عمل را انجام می دهد باید رو به قبله باشد.
 • قبل از کشتن گوسفند به او آب بدهید.
 • کارد بسیار تیز باشد تا حیوان آزاری نبیند.

موارد مکروه در زمان ذبح

 • سعی شود در جایی که حیوان سربریده می شود حیوان دیگری نباشد.
 • بریدن سر حیوان در شب قبل جمعه و یا قبل روز جمعه نباشد.
 • فردی که گوسفند را پرورش داده آن را بکشد.

نتیجه گیری :

جهت خرید انواع نژاد گوسفندان و ذبح رایگان آن ها می توانید با سایت گوسفنده زنده پیام که عرضه کننده با کیفیت ترین دام زنده و با حداقل قیمت همراه با قصاب و باسکول در محل شما می باشد، تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

فهرست مطالب

‫49 نظرها

 1. اگر عقلانی نگاه کنیم خواهیم دید که خداوند در انسان ها نیازهایی قرار داده.
  از جمله آن نیازها خوردن و آشامیدن است.
  اگر انسان ها گوشت نخورند قطعا دچار بیماری و مشکلات خاصی خواهند شد.
  حال شاید کسی بگوید خب میتوان گیاه خوار بود.
  برفرض اینکه گیاه خواری هیچ آسیبی به جسم انسان نزند.
  آیا همان گیاه موجود جانداری نیست؟!
  همان خوشه گندم که چیده میشود دارای حیات نباتی می باشد.
  و یا اینکه انسان ها مجبورند بخاطر برخی نیازها درختان را ببرند.
  پس بگوییم انسان ها خودخواه هستند و بخاطرخود به طبیعت آسیب میزنند.
  اگر هیچ درختی برای نیاز انسان ها بریده نشود چه اتفاقی برای بشر خواهد افتاد؟

  همان خدایی که برای انسان گندم و درختان را آفریده، همان خدا گوسفندان را نیز آفریده و خلقت آن را بگونه ای قرار داده که قربانی کردن آن برایش کمال محسوب شود و نه فنا.

 2. خوب بود.نظراتو خوندم.کلی به اون توسعه یافته ای که میگه حیوان رو ذبح نکنید اول بی حس کنید خندیدم.
  خدایی عقلت همینقدره یا واقعاً داری جوک میگی ملت شاد شن؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *