علل ایجاد زخم دهان در دام

  1. ابتلا به بیماری تب برفکی

یکی از علائم ابتلای دام ها به بیماری ویروسی تب برفکی ایجاد زخم های دهانی است. در این حالت در دهان دام وزیکول های ایجاد می شود که هنگام ترکیدن مخاط دام را از دهان جدا کرده و ایجاد زخم می کنند. در مواردی این زخم ها در سم ها و پستان ها نیز دیده می شود.

علل ایجاد زخم دهان در دام

  1. ابتلا به بیماری اکتیمای واگیردار

یکی از عوارض این بیماری ایجاد زخم های دهانی است که به صورت پرولیفراتیو و تزایدی یا اصلاحا گل کلمی قابل مشاهده هستند. این زخمها معمولا محدود به دهان هستند اما ممکن است به دلیل مکیدن پستان مادر توسط نوزاد نیز در این ناحیه ایجاد شوند.

علل ایجاد زخم دهان در دام

  1. ابتلا به بیماری PPR

این بیماری نیز می تواند موجب ایجاد زخم در دهان دام شود. این زخم ها معمولا به صورت سر سنجاقی بوده و عوارض عمومی و سیتماتیک نیز به دنبال آن ایجاد می شود.

علل ایجاد زخم دهان در دام

  1. کمبود ویتامین های ضروری

گاهی ممکن است کمبود ویتامین هایی چون ویتامین A و C نیز موجب ایجاد عوارض دهانی شود. در طیور این مساله بیشتر ناشی از کمبود ویتامنی A است.

علل ایجاد زخم دهان در دام

  1. عوامل دیگر

عوامل زیادی ممکن است موجب زخم های دهانی در دامها شود. برای مثال مسمویت با اوره می تواند عوارض دهانی را در دامها ایجاد کند.

علل ایجاد زخم دهان در دام

معمولا اغلب دامداران به محض مشاهده زخم های دهانی فکر می کنند که دام مبتلا به بیماری تب برفکی شده است. اما واقعیت این است که زخم های دهانی می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد که تنها پس از بررسی های کامل و دقیق قابل تشخیص و درمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه در “علل ایجاد زخم دهان در دام”