بیماری های شایع در گوسفندان

بیماری های شایع در گوسفندان

گوسفندان یکی از حیوانات اهلی هستند که به وفور شاهد نگهداری آن ها توسط روستاییان، کوچ نشینان و نیز دامداران می باشیم. گوسفندان با توجه به خصوصیات ذاتی و بدنی خود می توانند برای انسان بسیار مفید و کارامد باشند. می توان از گوسفندان برای تغذیه ی شیر آن ها استفاده کرد و یا از پشم آن ها در صنایع ریسندگی استفاده کرد و حتی به طور مستقیم از گوشت این حیوان استفاده کنیم که دارای خاصیت های غذایی بسیاری هم می باشد. اما در کنار این مزایای بسیار نگهداری گوسفند، خطرات و احتمالآ آسیب ها و مضراتی هم در آن وجود دارد. این حیوان به نگهداری فراوانی احتیاج ندارد اما در صورتی که هیچ گونه نگهداری از آن صورت نگیرد و نکات بهداشتی دام در نگهداری آن در نظر گرفته نشود می تواند به بیماری های مختلفی مبتلا شود. این گونه بیماری ها می توانند سبب تلف شدن تعداد زیادی از گوسفندان در گله شوند و ضررات مالی زیادی را برای دامداران و اشخاص به وجود آورند. هم چنین احتمال سرایت این نوع بیماری ها به انسان در صورت مصرف گوشت حیوان وجود دارد. در این مقاله می خواهیم به بیان برخی بیماری های رایج در گوسفندان و علت آن ها بپردازیم تا دام داران بتوانند به خوبی از سلامت گوسفندان خود مراقبت کنند.

 

بیماری آبسه ی پا:

آبسه ی پا که در برخی اوقات در پاهای گوسفندان بروز می کنند می تواند علت هایی هم چون نتیجه ی دانه های علوفه و یا آبسه ی عفونی داشته باشد. در صورتی که این آبسه ناشی از دانه ها ی علوفه باشد باید با پنس دانه های علوفه را خارج کرد و محل زخم را ضد عفونی کنیم.

پمادهایی مانند اکتیول، آبسه ی عفونی را نرم کرده و سپس با اسکالپل یک شکاف ریز را در محل آبسه به وجود آوریم

و اگر آبسه در اثر آبسه ی عفونی به وجود آمده بود ابتدا توسط مصرف کردن پماد هایی مانند اکتیول، آبسه ی عفونی را نرم کرده و سپس با اسکالپل یک شکاف ریز را در محل آبسه به وجود آوریم تا چرک و عفونت های آبسه خارج شود سپس از آنتی بیوتیک ها و ضد ویروس ها برای بهبودی زخم و مانع از عفونت آن می شویم.

[one_half]

آبسه پا
آبسه پا

[/one_half]

[one_half_last]

آبسه پا
آبسه پا

[/one_half_last]

بیماری آرتریت:

آرتریت یک بیماری است که معمولآ در بره هایی که از یک هفته تا چند ماه سن دارند به وجود می آید این بیماری به تورم مفصل هم معروف می باشد. آرتریت در واقع یک نوع بیماری عفونی است که سبب مبتلا شدن مفصل های پاهای بره های متولد شده در مکان های سربسته می شود.

مدام بند نام بره ها را توسط مواد آنتیی بیوتیک و ضد باکتری ضد عفونی کنیم تا عاری از میکروب ها و ویروس های عامل بیماری شود.

این نوع بیماری و نیز بیماری های عفونی دیگر در بره ها اصولآ توسط بند ناف آن ها پس از تولد بروز پیدا می کنند. برای پیش گیری از این نوع بیماری در بره هایی که در چنین مکان های سرپوشیده ای متولد و نگهداری می شوند، باید مدام بند نام بره ها را توسط مواد آنتی بیوتیک و ضد باکتری ضد عفونی کنیم تا عاری از میکروب ها و ویروس های عامل بیماری شود. در زمانی که این بیماری به صورت حاد در بره ها رخ می دهد بهتر است که درمان بره توسط آنتی بیوتیک صورت بگیرد.

بیماری های شایع در گوسفندان
بیماری های شایع در گوسفندان

 

بیماری آناپلاسموز:

آناپلاسموز نیز یکی از بیماری های خطرناک در گوسفندان است که حتی امکان شیوع و انتقال توسط مگس ها را دارد. این نوع بیماری به عنوان یک بیماری نهفته است که در صورتی که بره به آن مبتلا باشد دارای نشانه هایی هم چون تب، مشکلات دفعی مانند یبوست و یا اسهال، پریدگی رنگ مخاط چشم گوسفند و کم خونی شدید در گوسفندان می باشد. درمان این نوع بیماری در گوسفندان به واسطه ی تزریق تتراسیکین و نیز مصرف آنتی بیوتیک های حیوانی امکان پذیر می باشد.

در صورتی که گوسفند به چنین بیماری مبتلا شود تعادل پاها را از دست می دهد و سبب بروز حرکاتی غیر ارادی از جانب گوسفند می شود

برنام گونه ای دیگر از بیماری های گوسفندی می باشد که عامل ویروسی دارد و نام دیگر آن مننگوآنسفالیت می باشد. در صورتی که گوسفند به چنین بیماری مبتلا شود تعادل پاها را از دست می دهد و سبب بروز حرکاتی غیر ارادی از جانب گوسفند می شود و هم چنین سبب به وجود آمدن اختلالاتی در چشم گوسفند مانند تورم در ناحیه ی چشم و نیز بالا بودن چشم گوسفند می شود. از آن جا که این بیماری عامل ویروسی دارد، قابلیت انتقال از طریق استنشاق و مخاط دهان را دارد.
برای تهیه ی دام باید از طریق مراکز معتبری هم چون مراکز عرضه ی دام زنده ی شهری عمل کرد که به سلامت دام اطمینان داشته باشیم. اگر به چنین مراکزی دسترسی ندارید می توانید نیاز های خرید و فروش دام زنده در تهران را از طریق فروشگاه آنلاین دام زنده در تهران استفاده کنید. این فروشگاه آنلاین گوسفند می تواند فروش بره را با توجه به قیمت روز گوساله انجام دهد.

خرید گوسفند با تماس با شماره ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹, ۰۹۱۲۷۱۲۵۳۴۵

 

140 دیدگاه در “بیماری های شایع در گوسفندان”

 1. سلام دوستان وقت بخیر
  یه بره دارم روی گوش و زیر پشم قسمت سرش گرده های سفید رنگ هست نوک گوشش هم از این گرده ها چسبیده نمیدونم چیه لطفا اگر کسی اطلاع دارد راهنمایی کنید ممنون 🌹 🙏

 2. سلام ….یکی ازبره های ماخوراک نمیخوره .پاهاش هم روبه ضعف وفلجی میره یکی ازبیضه هاش هم ورم کرده وسفت شده خیلی هم لاغرشده. میتونیدراهنمایی کنید که چکارکنم ممنون

 3. سلام یه بره داریم که یک چشمش قرمز و خونی شده و از تو چشمش ٨ تا کرم دراوردیم کسی میتونه راهنمایی کنه چرا اینطوری شده و باید چیکار کنیم ممنون

 4. سلام خسته نباشید گوش بره خیلی باد کرده یه بار شده بود با تیغ زدم فقط چرکو خون اومد بیرون باز دوباره همون جور شده گوش دیگشم همین جور شده چکار کنم ممنون

  1. عفونت داره باید براش ی دوره انتی بیوتیک مصرف کنی
   پنی سیلین بزن
   دگزامتازون
   آد۳ای
   اسپری OTC برای زخمش استفاده کن

 5. من یک بره دارم که دیروز یکم پاهاش گیج می زدو می افتادوبردمش دکتر۵تاامپول زدوبعد دیروزتبم که داشت ارام شدوحالش خوب بود ومی خوردعلف هاراتا که امروز رفتم علف بریزم دیدم که یک طرف پاهایش فلج شده ونمی تواند راه برودوبعدیک ساعت بلندشدویکم راه رفت وخیلی سخت می تواندروی پاهاش وایسته وبعدیکم راه رفتن بعدنشست وهرباربعد۲۰دقیقه بلندشدویکم راه رفت وبعد نشست وبه سختی بلندمی شد. خواهشن بگید چکارکنم تاخوب شه وراه برود؟؟؟خواهشن کمکم کنیدنمی دانم چکار کنم

  1. سلام بهش کلسیم ۱۵ تا زیرپوستی بزن
   ۵ سی سی آد۳ای زیرپوستی
   پنی سیلین بزن
   کتوفن هم بزن ۳ سی سی عضلانی

 6. سلام خسته نباشید. عوارض لنگش در یکی از پاهای قوچ من مشاهده می شود طوری که بعد از کمی چرا در مرتع، زمین گیر شده و می خوابد. از کدام واکسن برای بهبودی اش استفاده کنم؟ سپاسگزارم لطفا راهنمایی ام کنید.

 7. سلام درمان زخم دور و بر فرج (جایی که بچه زایده میشود)بزغاله ماده دوقلو زا چیه ؟این زخم اگر زیاد بشن ا وعفونت کنن ورا ازبین می برند ؟

  1. سلام اگر مشکل
   پشم خواری،
   گنده خواری،
   خاک خوری،
   پشم ریزی
   فحل نشدن
   قوچ نخوردن
   لنگش
   ضعف بره ها و بره میری
   سقط جنین
   در گله گوسفند دارید تماس بگیرید
   ۰۹۱۵۱۱۷۶۹۶۶
   ۰۹۳۷۶۲۴۶۳۶۰

 8. سلام یه چند وقتی هست که بره هایی که از میش ها متولد میشن بعد تقریبا یه هفته دچار سوء هاضمه شیری که از مادرشون میخورن میشن و همچنین لرزش دست و پاها مخصوصا پاها در موارد شایع تر به نوعی فلج عضلانی که از پاهاشروع میشه ، میشن. در همه موارد اسهال دیده شده و همچنین نفس نفس زدن به صورت پیوسته.
  شایعترین موردی که دیده شده فلج تدریجی در اندام های حرکتی بره ها که از پاهاشون شروع میشه گزارش شده و بعد از مدتی از کار افتادن دست و پاها.
  خیلی ممنون میشم اگه کسی از عزیزان با چنین موردی مواجه شده و درمانش رو میدونه بنده رو هم راهنمایی کنه. همچنین از دامپزشکان گرامی درخواست دارم که در صورت اطلاع از این بیماری شایع هر چه زودتر راهنمایی کنن و درمان و راه حل این بیماری رو بفرمایند تا از بروز خسارت بیشتر جلوگیری کنیم. ممنون میشم.

  1. سلام اگر مشکل
   پشم خواری،
   گنده خواری،
   خاک خوری،
   پشم ریزی
   فحل نشدن
   قوچ نخوردن
   لنگش
   ضعف بره ها و بره میری
   سقط جنین
   در گله گوسفند دارید تماس بگیرید
   ۰۹۱۵۱۱۷۶۹۶۶
   ۰۹۳۷۶۲۴۶۳۶۰
   ۰۵۱۳۸۹۰۲۹۲۹
   افتخاری نژاد (کارشناس)

  2. سلام دامدار محترم برای بره میتونی یه سرنگ روغن مایع بهش بدی و اگه خوب نشد یخ را خرد کن شبیه شکر یه مشت بهش بده

 9. سلام یه گوسفند داشتیم امروز صب مرد عفونت داشت بره شم دوهفته مونده بود بزاد مرده انداخته بیرون خلاصش میخوام بدونم درمون این چیبوده من اشتباه کردم

 10. سلام دامداران عزیز
  بره سه ،چهارماهه دارم،به دنیاکه اومد مچ پاش جادرفت خوب نشد داروی چرکخشکن وویتامین براش استفاده کردم الان یه یه هفته ای هست که پاش از اونجایی که جادررفته بود گندید وافتاد الان چیکارش کنم که جاش خوب بشه و دیگه خون نیاد

  ممنون میشم کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.