بیماری های شایع در گوسفندان

بیماری های شایع در گوسفندان

گوسفندان یکی از حیوانات اهلی هستند که به وفور شاهد نگهداری آن ها توسط روستاییان، کوچ نشینان و نیز دامداران می باشیم. گوسفندان با توجه به خصوصیات ذاتی و بدنی خود می توانند برای انسان بسیار مفید و کارامد باشند. می توان از گوسفندان برای تغذیه ی شیر آن ها استفاده کرد و یا از پشم آن ها در صنایع ریسندگی استفاده کرد و حتی به طور مستقیم از گوشت این حیوان استفاده کنیم که دارای خاصیت های غذایی بسیاری هم می باشد. اما در کنار این مزایای بسیار نگهداری گوسفند، خطرات و احتمالآ آسیب ها و مضراتی هم در آن وجود دارد. این حیوان به نگهداری فراوانی احتیاج ندارد اما در صورتی که هیچ گونه نگهداری از آن صورت نگیرد و نکات بهداشتی دام در نگهداری آن در نظر گرفته نشود می تواند به بیماری های مختلفی مبتلا شود. این گونه بیماری ها می توانند سبب تلف شدن تعداد زیادی از گوسفندان در گله شوند و ضررات مالی زیادی را برای دامداران و اشخاص به وجود آورند. هم چنین احتمال سرایت این نوع بیماری ها به انسان در صورت مصرف گوشت حیوان وجود دارد. در این مقاله می خواهیم به بیان برخی بیماری های رایج در گوسفندان و علت آن ها بپردازیم تا دام داران بتوانند به خوبی از سلامت گوسفندان خود مراقبت کنند.

 

بیماری آبسه ی پا:

آبسه ی پا که در برخی اوقات در پاهای گوسفندان بروز می کنند می تواند علت هایی هم چون نتیجه ی دانه های علوفه و یا آبسه ی عفونی داشته باشد. در صورتی که این آبسه ناشی از دانه ها ی علوفه باشد باید با پنس دانه های علوفه را خارج کرد و محل زخم را ضد عفونی کنیم.

پمادهایی مانند اکتیول، آبسه ی عفونی را نرم کرده و سپس با اسکالپل یک شکاف ریز را در محل آبسه به وجود آوریم

و اگر آبسه در اثر آبسه ی عفونی به وجود آمده بود ابتدا توسط مصرف کردن پماد هایی مانند اکتیول، آبسه ی عفونی را نرم کرده و سپس با اسکالپل یک شکاف ریز را در محل آبسه به وجود آوریم تا چرک و عفونت های آبسه خارج شود سپس از آنتی بیوتیک ها و ضد ویروس ها برای بهبودی زخم و مانع از عفونت آن می شویم.

[one_half]

آبسه پا
آبسه پا

[/one_half]

[one_half_last]

آبسه پا
آبسه پا

[/one_half_last]

بیماری آرتریت:

آرتریت یک بیماری است که معمولآ در بره هایی که از یک هفته تا چند ماه سن دارند به وجود می آید این بیماری به تورم مفصل هم معروف می باشد. آرتریت در واقع یک نوع بیماری عفونی است که سبب مبتلا شدن مفصل های پاهای بره های متولد شده در مکان های سربسته می شود.

مدام بند نام بره ها را توسط مواد آنتیی بیوتیک و ضد باکتری ضد عفونی کنیم تا عاری از میکروب ها و ویروس های عامل بیماری شود.

این نوع بیماری و نیز بیماری های عفونی دیگر در بره ها اصولآ توسط بند ناف آن ها پس از تولد بروز پیدا می کنند. برای پیش گیری از این نوع بیماری در بره هایی که در چنین مکان های سرپوشیده ای متولد و نگهداری می شوند، باید مدام بند نام بره ها را توسط مواد آنتی بیوتیک و ضد باکتری ضد عفونی کنیم تا عاری از میکروب ها و ویروس های عامل بیماری شود. در زمانی که این بیماری به صورت حاد در بره ها رخ می دهد بهتر است که درمان بره توسط آنتی بیوتیک صورت بگیرد.

بیماری های شایع در گوسفندان
بیماری های شایع در گوسفندان

 

بیماری آناپلاسموز:

آناپلاسموز نیز یکی از بیماری های خطرناک در گوسفندان است که حتی امکان شیوع و انتقال توسط مگس ها را دارد. این نوع بیماری به عنوان یک بیماری نهفته است که در صورتی که بره به آن مبتلا باشد دارای نشانه هایی هم چون تب، مشکلات دفعی مانند یبوست و یا اسهال، پریدگی رنگ مخاط چشم گوسفند و کم خونی شدید در گوسفندان می باشد. درمان این نوع بیماری در گوسفندان به واسطه ی تزریق تتراسیکین و نیز مصرف آنتی بیوتیک های حیوانی امکان پذیر می باشد.

در صورتی که گوسفند به چنین بیماری مبتلا شود تعادل پاها را از دست می دهد و سبب بروز حرکاتی غیر ارادی از جانب گوسفند می شود

برنام گونه ای دیگر از بیماری های گوسفندی می باشد که عامل ویروسی دارد و نام دیگر آن مننگوآنسفالیت می باشد. در صورتی که گوسفند به چنین بیماری مبتلا شود تعادل پاها را از دست می دهد و سبب بروز حرکاتی غیر ارادی از جانب گوسفند می شود و هم چنین سبب به وجود آمدن اختلالاتی در چشم گوسفند مانند تورم در ناحیه ی چشم و نیز بالا بودن چشم گوسفند می شود. از آن جا که این بیماری عامل ویروسی دارد، قابلیت انتقال از طریق استنشاق و مخاط دهان را دارد.
برای تهیه ی دام باید از طریق مراکز معتبری هم چون مراکز عرضه ی دام زنده ی شهری عمل کرد که به سلامت دام اطمینان داشته باشیم. اگر به چنین مراکزی دسترسی ندارید می توانید نیاز های خرید و فروش دام زنده در تهران را از طریق فروشگاه آنلاین دام زنده در تهران استفاده کنید. این فروشگاه آنلاین گوسفند می تواند فروش بره را با توجه به قیمت روز گوساله انجام دهد.

خرید گوسفند با تماس با شماره 09122005029, 09127125345

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

28 دیدگاه در “بیماری های شایع در گوسفندان”

    1. من یه قوچ دارم نشخار نمیکنه دهنشم یکم کج شده قبلا هم گندم گیر شده بوده روش درمانش چیه

  1. سلام خسته نباشیدازاینکه معلوماتتون رادراختیارمردم قرارمیدهی دستتون دردنکنه اولین بارمیشنوم که بندناف بره راضدعفونی مکنندبااینکه بچه روستایم وپدرم گوسفندداردهیچ کس سر ازبیماری گوسفنددرنمیآوردهرآمپولی که دلشون بخواهد به گوسفندمیزنه بدون اینکه بیماریش رابشناسند

  2. سلام گفته هاتون واقعا عالیه میخواستم بگم یه بره که خوراکش خوبه چشماش ظاهرن مثل چشمایه بقیه گوسفندان هستش ولی دید نداره یه یک ماه میشه اگه با دارو درست بشه لطفاً راهنمایی کنید ممنون میشم ..این شمارمه زنگ بزنید یا اس بدین با تشکر