همه چیز راجع به گوسفندان

همه چیز راجع به گوسفندان

گوسفند یکی از حیوانات حلال گوشتی می باشد که برای مصارف فراوانی توسط انسان ها پرورش داده می شود. این حیوان اساسآ در دسته ی حیوانات اهلی قرار می گیرد. دام داران زیادی در مناطق روستایی و نیز کوچ نشینان به پرورش این حیوان می پردازند. گوسفندان علاوه بر مصارف گوشتی که برای انسان دارند، می توانند در زمینه های دیگر از جمله شیر گوسفندان، پشم و پوست گوسفند برای انسان کارامد باشند و یک منبع اقتصادی برای کسب سرمایه محسوب شوند. این حیوان حتی در مراسمات مذهبی هم برای قربانی کردن مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو است که مراکز زیادی به فکر پرورش این حیوان افتاده اند. یکی از این مراکز خرید و فروش دام زنده در تهران به صورت آنلاین است. این مرکز عرضه کننده ی دام و گوسفند با قیمت روز گوساله ی زنده و نیز قیمت گوسفند زنده روز می باشد.

نقش گوسفند در زندگی انسان‌ها

هم چنین فضولات این حیوان به عنوان کود حیوانی دارای خواص بسیاری برای باغ ها و زمین های زراعی می باشد. گوسفندان دارای سم هایی با دو انگشت هستند که بین انگشتان آن ها غددی قرار گرفته است. اغلب افراد گوسفندان نر را با شاخ های آنان می شناسند. در توضیح این باور باید گفت که گوسفندان دارای نژاد های مختلفی هستند که این نژاد ها دارای خصوصیات متفاوتی می باشند. گوسفندانی که از نژاد های مختلفی هستند دارای خصوصیات ظاهری متفاوتی می باشند و حتی خصوصیت های بدنی متفاوتی هم دارند. همه ی نژاد های گوسفندان دارای شاخ نیستند و بیشتر نژاد هایی از گوسفندانی که در مناطق کوهستانی زیست دارند دارای شاخ هایی به صورت خارج در بالای قسمت سر می باشند. در این میان نژاد های گوسفندی هم وجود دارند که فاقد شاخ هستند و ضایعه ی شاخ حتی در گوسفندان نر هم دیده نمی شود. این در حالی است که در برخی دیگر از نژاد ها حتی گوسفندان ماده هم دارای شاخ هستند.

انواع گوسفندها

 • گوسفندان اهلی
  • گوسفند اهلی
   گوسفند اهلی
 • گوسفندان وحشی
  • گوسفند وحشی
   گوسفند وحشی

 

شناختی کوتاه درباره گوسفندان وحشی:

در حالی که اکثر افراد گوسفندان را به حیوانات اهلی می شناسند که دارای رفتار آرامی هستند و خطری را برای انسان به وجود نخواهند آورد، باید گفت که هنوز هم نژاد هایی از گوسفندان وحشی در مناطق مختلف به خصوص مناطق کوهستانی به چشم می خورد. گوسفندان وحشی شباهت های زیادی به بز های وحشی کوهی دارند. یکی از معروف ترین نژاد های گوسفندان وحشی آرگالی می باشد که دارای قدی در حدود ۴ فونت و شاخ هایی به هم پیچیده در اندازه ی ۲۰ اینچ می باشد.

 

کاربرهای دیگر گوسفندان:

جالب است که بدانید گوسفندان می توانند چربی ها و موادی را تولید کنند که به عنوان مواد خام بسیاری از صنعت ها هم چون لوازم های آرایشی و بهداشتی و حتی لوازم ورزشی استفاده می شود تا جایی که زه بسیاری از بدمینتون و تنیس های مرغوب و صابون ها و چسب ها و … از محصولات این به دست می آید.

چه نژادی برای پرورش مناسب تر است:

نژاد های متفاوت گوسفندان با توجه به توانایی ها و قابلیت های بدنی که دارند و قادر به هم زیستی با محیط زیست خود می باشند، در مناطق مختلفی پرورش داده می شوند. به طوری که برخی نژاد های گوسفندان را می توان در مناطق حتی خشک و گرمسیر که فاقد علوفه ی کافی و مراتع غنی هستند پرورش داد. برخی از گوسفندانی که در این گونه مناطق پرورش داده می شوند حتی قادر هستند که دمای بالا ی هوا تا حد چهل درجه و نیز سردی هوای ناشی از آب  و هوای خشک را تا حد ۳۰ درجه زیر صفر تحمل کنند.

گوسفندانی که در نژاد های متفاوت در مناطق مختلفی که دارای آب و هوا و زیست بوم متفاوتی هم هستند پرورش داده می شوند، در موارد خاصی می توانند برای انسان سود دهی داشته باشند. مثلآ برخی نژاد ها مانند مرینوس و یا رمبولین می توانند بیشترین میزان پشم و گوشت را نسبت به سایر نژاد ها تولید کنند و از این نظر می توانند بازدهی عالی برای انسان داشته باشند اما از نظر تولید شیر ضعیف هستند. پشم هایی که از چنین گوسفندانی به دست می آید به دلیل مرغوبیت بالا و نیز زیبایی زیادی که دارند در ساخت البسه ی گران قیمت و حتی بافت فرش های ارزشمند مورد استفاده قرار می گیرند. سایر نژاد های دیگر هم به همین ترتیب ممکن است در برخی از زمینه ها تولیدات عالی داشته و در دیگر زمینه ها ضعیف باشند.

9 دیدگاه در “همه چیز راجع به گوسفندان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.